• تاریخ ارسال خبر : 1395/01/04
  تعداد بازدید : 3492
  پرینت خبر
 • شهر نوش آباد خاموش شد.
 • آیین ساعت زمین در مجموعه باستانی اویی نوش آباد کاشان اجرا شد

 • آیین ساعت زمین برای پنجمین بارمتوالی شامگاه شنبه 29اسفندماه سال جاری و آخرین شنبه ماه مارس راس ساعت 20 و30 دقیقه همزمان با سراسر دنیا اجرا و چراغ های شهر زیر زمینی نوش آباد خاموش شد.

 • به گزارش ایرنا، مدیرمجموعه باستانی شهرزیرزمینی (اویی) نوش آباد به ایرنا گفت: با توجه به بازتاب بین المللی برگزاری این آیین، شهر زیر زمینی نوش آباد نیز به عنوان یکی از مکان های برگزاری انتخاب شده و چراغ های این محوطه به صورت نمادین مصادف با شروع ساعت زمین خاموش شد. 
  عباس شافعی افزود: مراسم ساعت زمین یک ابتکار بین المللی است که به منظور فرهنگ سازی کاهش مصرف برق یا کمتر مصرف شدن مازوت برای تولید برق برگزار می شود تا به کاهش آلودگی کمک نماید. 
  وی همچنین به اصلاح سبک نورپردازی اصلی در ورودی یک این محوطه باستانی اشاره کرد و گفت : با استفاده از چراغ های کم مصرف بیش از 60 درصد در استفاده از انرژی های فسیلی در این اثر تاریخی جلوگیری شد. 
  شافعی تصریح کرد: سال گذشته نیز سبک نورپردازی ورودی 2 این محوطه اصلاح شده بود.
  وی درادامه با توجه به منبع نور خورشید دراین خطه کویری افزود: در صدد هستیم تا با همکاری دانشکده برق دانشگاه کاشان یک طرح پژوهشی را به منظور استفاده از نور خورشید برای تامین روشنایی این محوطه باستانی، جایگزینی انرژی های فسیلی نماییم.
  مراسم خاموشی ساعت زمین در شهر زیر زمینی نوش آباد با قرائت بیانیه ای مبنی بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حمایت از این اقدام نمادین راس ساعت 21 و 30 دقیقه پس از یکساعت همزمان با سراسر دنیا پایان یافت.
  طرح ساعت زمین از سال 2007 میلادی در استرالیا توسط صندوق جهانی حیات وحش اجرا و از سال 1391 نیز در نوش آباد با هدف فرهنگ سازی عمومی و افزایش آگاهی مردم در خصوص هشدار نسبت به افزایش گرمایش زمین انجام می شود. 
  شهر زیرزمینی اویی نوش آباد، شهری سه طبقه و کاملا دست ساز و بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان و از بزرگترین سازه های بشر قدیم است که در سال 1383 کشف شد. 
  شهر نوش آباد با 12هزار نفر جمعیت از توابع آران و بیدگل در پنج کیلومتری شمال کاشان قرار دارد. 
نظرهای شما
 • © Copyright 2017 Earth Hour Iran
 • Created with ❤ by Behnam
لطفا چند لحظه صبر کنید...