• تاریخ ارسال خبر : 1394/12/29
  تعداد بازدید : 2459
  پرینت خبر
 • شهر زیر زمینی نوش آباد خاموشی می شود
 • برای پنجمین سال پیاپی، شهر زیر زمینی نوش آباد در ساعت زمین خاموش می شود

 • مدیر مجموعه تاریخی شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: شهرزیرزمینی نوش آباد همزمان با روز جهانی ساعت زمین در ۲۹ اسفند ماه برای پنجمین سال پیاپی همراه با کلانشهرهای 128 کشور جهان از ساعت ۲۰:۳۰ به مدت یک ساعت خاموش خواهد شد.

 • برای پنجمین سال پیاپی، شهر زیر زمینی نوش آباد در ساعت زمین خاموش می شود
  مدیر مجموعه تاریخی شهر زیرزمینی نوش آباد گفت: شهرزیرزمینی نوش آباد همزمان با روز جهانی ساعت زمین در ۲۹ اسفند ماه برای پنجمین سال پیاپی همراه با کلانشهرهای  128 کشور جهان از ساعت ۲۰:۳۰ به مدت یک ساعت خاموش خواهد شد.
  "عباس شافعی" افزود: هدف از انجام این کار حرکت جمعی جهانی برای حفاظت از زمین و ضرورت ترویج فرهنگ  تلاش همگانی برای حفاظت از محیط زیست است که انجمن مردم نهاد دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی نوش آباد   در اجرای این طرح مشارکت دارند.
  به گفته وی، این اقدام در یک شهر کوچک در میانه کویر مرکزی ایران، حامل این پیام است که همه انسانها در برابر حفاظت از منابع طبیعی مسوولیت یکسان دارند و هرکس در هرکجا که هست باید وظیفه انسانی و  اخلاقی خود را انجام دهد .
  وی اظهار داشت: شهرزیر زمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکن جهان که در عمق  16 متری زیر زمین حفاری شده است، وقتی چراغهای این مجموعه باستانی خاموش شود، تاریکی محض اتفاق افتاده و نابودی زمین با تمام وجود برای انسان تداعی می کند.
  وی بااشاره به حضور فعال سازمان های مردم نهاد گفت: سال گذشته دوستداران محیط زیست در جمعیت کویر سبز کاشان نیز با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش آلودگی های زیست‌محیطی به صورت یک حرکت جهانی در این طرح شرکت  کردند.
  شافعی به اصلاح سبک نورپردازی مجموعه باستانی شهرزیر زمینی نوش آباد اشاره کرد و گفت: همزمان با ساعت زمین در سال گذشته با استفاده از چراغ های کم مصرف حدود 60  درصد از مصرف  انرژی برق برای روشنایی این اثر تاریخیکاهش یافته است.
نظرهای شما
 • © Copyright 2017 Earth Hour Iran
 • Created with ❤ by Behnam
لطفا چند لحظه صبر کنید...