• تاریخ ارسال خبر : 1396/01/02
  تعداد بازدید : 1668
  پرینت خبر
 • تغییر اقلیم؟
 • پرسش های رایج درباره تغییرات اقلیم

 • پرسش‌های رایج زیر را ببینید تا با دلایل گرمایش جهانی، اهمیت آن، و مسئولیت انسان‌ها بیشتر آشنا شوید.

 • اقلیم زمین در حال تغییر است. افزایش دما در اقلیم‌های مختلف در جهان تغییرات وسیعی ایجاد کرده است، از جمله الگوهای بارش و تناوب یا شدت رویدادهای شدیدی همچون ‌طوفان، سیل، قحطی و موج‌های گرما. اقلیم گرم‌تر هم‌چنین منجر به تغییر در پوشش یخی و برفی، فصول داشت طولانی‌تر، و اثراتی بر زیرساخت، بهداشت عمومی، و اکوسیستم‌ها شده است. اکثر این تغییرات مشاهده‌شده مرتبط با سطوح بالارونده‌ی دی‌اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای در جو هستند، گازهایی که از طریق فعالیت انسان‌ها تولید شده‌ند.

  پرسش‌های رایج زیر را ببینید تا با دلایل گرمایش جهانی، اهمیت آن، و مسئولیت انسان‌ها بیشتر آشنا شوید. 

  اقلیم چیست؟

  منظور از اقلیم، اوضاع جوی میانگین طی سالیان دراز است. برای نمونه، اقلیم مینه‌سوتا در زمستان سرد و برفی است، در حالی که اقلیم هاوایی در تمام سال گرم و مرطوب است. در مقابل، هوا به شرایط یا رویداد خاصی گفته می‌شود که طی ساعت‌ها یا روزهایی رخ بدهد. برای مثال، طوفان، یا طوفان برف و دمای امروز، همه هوا را توصیف می‌کنند.

  تغییر اقلیم چیست؟

  تغییر اقلیم به معنی تغییرات شدید، طی چندین دهه یا بیشتر، در دما، بارش، الگوی وزش باد، و سایر جنبه‌های اقلیم است. هوا به طور طبیعی از سالی تا سال دیگر تغییر می‌کند، پس آمدن سالی به شدت گرم یا خشک بعد از یک سال سرد یا مرطوب را نمی‌توان نشانی از تغییر اقلیم دانست. تغییر اقلیم به معنی گرایش‌های بلند مدتی، هم‌چون تغییر تدریجی به سمت شرایط گرم‌تر، مرطوب‌تر یا خشک‌تر، است.

  گرمایش جهانی در مقایسه با تغییر اقلیم:

  گرمایش جهانی تنها یک جنبه از تغییر اقلیم است، و اصطلاحی است که جهت توصیف افزایش دمای میانگین جهانی در سطح زمین به کار می‌رود. عمده دلیل این افزایش دما، ازدیاد غلظت بالای گازهای گلخانه‌ای (هم‌چون دی‌اکسید کربن و متان) در جو است. عبارت‌های "گرمایش جهانی" و "تغییر اقلیم" گاهی به جای یکدیگر به کار می‌روند، اما گرمایش تنها یکی از راه‌هایی است که گازهای گلخانه‌ای با آن اقلیم را تحت تأثیر قرار داده‌ند.

   

  چه شواهدی نشان می‌دهد که اقلیم در حال تغییر است؟

  صدها جبهه‌ی مستقل از شواهد ثابت می‌کنند که اقلیم در حال تغییر است. برای مثال، دانشمندان تغییرات بلندمدتی در دما، میزان بارش، سطح دریا و میزان گرمای انباشت‌شده در اقیانوس‌ها را از سراسر جهان به شکل مستند ثبت کرده‌ند. تغییرات چشم‌گیر و شدیدی به ویژه در شمالگان روی می‌دهد، در جایی که گرمایش را بازخوردهایی قوی تقویت می‌کنند. کاهش یخ دریا، یخ روی خشکی، و پوشش برفی، به همراه ذوب لایه منجمد دائمي اعماق زمین، تأثیر عمیقی بر شمالگان و فراتر از آن دارند. سطوح بالارونده‌ی دریا، که حاصل انبساط آب دریاها به علت گرماست، به همراه ملیاردها تن آبی که هر ساله به اقیانوس از یخچال‌های طبیعی در حال ذوب اضافه می شود، کوه‌های یخ و صفحات یخ، بر جوامع ساکن در ساحل در بسیاری از  نقاط جهان، مثل فلوریدای جنوبی، اثر می‌گذارند. تغییر در مدت فصول رشد و فصول گرده‌افشانی، زمان‌بندی مهاجرت پرنده‌ها و تغییرات گسترده در زندگی گیاهان و جانوران نیز شواهد دیگری از تغییرات اخیر در اقلیم هستند.

   

  گازهای گلخانه‌ای

  گازهای گلخانه‌ای، مثل دی‌اکسیدکربن، متان و نیتروس‌اکسید، مثل یک پتوی پیچیده شده روی سیاره عمل می‌کنند. آن‌ها انرژی را در جو به دام می‌اندازند و باعث گرمایش جو می‌شوند. این پدیده، که اثر گلخانه‌ای نام دارد، طبیعی است و برای حفظ حیات روی سیاره‌ی زمین ضروری است: بدون آن دمای میانگین زمین حدود صفر درجه‌ی فارنهایت (منفی 17 درجه سلسیس) می‌بود. اما دانشمندان توافق دارند که انباشت متداوم گازهای گلخانه‌ای در جو، به علت سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای انرژی، توازن انرژی طبیعی را به هم می‌زند و اقلیم زمین را تغییر می‌دهد. این تغییر برای سلامت انسان، زیرساخت‌ها، اقتصاد و اکوسیستم‌ها خطرات زیادی به همراه دارد.

  چطور می‌دانیم که انسان‌ها باعث تغییر اقلیم هستند؟

  متخصصان تغییر اقلیم به این نتیجه رسیده‌ند که عمده‌ی مسئولیت تغییر اقلیم، که از دهه‌ی 1950 رخ داده است، بر عهده‌ی انسان‌هاست. فعالیت‌های انسان‌ها، از جمله سوزاندن سوخت‌های فسیلی برای انرژی، برداشت محصول، دام‌داری و نابودی جنگل‌ها،‌ گازهای گلخانه‌ای را در جو زمین آزاد می‌کنند. این گازهای گلخانه‌ای با سرعتی بیش از آن‌ که جنگل‌ها و اقیانوس‌ها بتواننند حذف‌شان کنند، تولید می‌شوند، و در نتیجه در جو انباشت می‌شوند.

  غلظت دی اکسید کربن در جو تا بیش از 40% نسبت به دوران پیشاصنعتی افزایش پیدا کرده، و سطح کنونی دی اکسیدکربن بیش در دست کم 800000 سال بی سابقه است. می‌دانیم که فعالیت‌های انسان علت این افزایش هستند، زیرا دی‌اکسید کربنی که سوخت‌های فسیلی ساطع می‌کنند ردپای شیمیایی متفاوتی دارد که در جو قابل تشخیص است.

  دانشمندان از حدود 1800 می‌دانسته‌ند که گازهای گلخانه‌ای دما را به دام می‌اندازند و از فرارش به فضا جلوگیری می‌کنند. بازخوردها، به ویژه از بخار آب (که یک گاز گلخانه‌ای طبیعی و قوی است.) اثر گرمایشی گازهای گلخانه‌ای را تقویت کرده، و منجر به گرمایش بیشتر و تغییر در اقلیم می‌شوند. تأثیرهای طبیعی بر اقلیم، هم‌چون تغییر در تابش خورشید، چرخه‌های طبیعی، انفجارهای آتشفشانی، و تغیّرپذیری سال-تا-سال اقلیم، نمی‌توانند گرایش گرمایش کنونی را توضیح دهند. تغییرات اقلیمی مشاهده‌شده در دهه‌های اخیر پیروی چند الگوی معین هستند، الگوهایی هم‌چون سرد شدن در طول‌های جغرافیایی بالا و گرمایش بیشتر طی شب نسبت به روز. این الگوها با آن‌چه دانشمندان از افزایش گازهای گلخانه‌ای، و نه سایر عوامل طبیعی، انتظار داشتند هماهنگ است. 
  طی 40 سال گذشته، آسیب‌های اقلیم به تولیدهای کشاورزی افزایش یافته، و انتظار می‌رود این آسیب‌ها ادامه داشته باشد.

   

  چرا تغییر اقلیم یک مشکل جدی است؟

  دمای میانگین زمین تا 1.5 درجه فارنهایت در قرن اخیر افزایش کرده است و دانشمنمدان اقلیم‌شناس باور دارند که بسته به پراکندگی‌های آینده، از 0.5 تا 8.6 درجه فارنهایت دیگر، تا پایان قرن افزایش خواهد یافت. شاید این دلیلی برای نگرانی به نظر نرسد، زیرا اغلب ما تغییرات دمایی شدیدتری را طی روز یا از فصلی به فصل دیگر تجربه می‌کنیم. اما افزایش دمای میانگین در شدیدترین حد آخرین عصر یخبندان تنها 5 تا 9 درجه فارنهایت خنک‌تر از آن‌چه امروز می‌بینیم بوده است. تغییرات نسبتاً کوچک در دمای میانگین سیاره، می‌تواند به معنای تغییرات بزرگ در اقلیم ناحیه‌ای و محلی، ایجاد خطر برای بهداشت و امنیت عمومی، ایجاد خطر برای کشاورزی، زیرساخت و اکوسیستم‌ها باشد. این‌ها نمونه‌هایی از این امر هستند:

  - موج‌های گرمایی فزاینده: در دهه‌های اخیر موج‌های گرمایی در ایالات متحده مکررتر شده‌ند. متخصصان اقلیم‌شناسی انتظار دارند تعداد روزهای با دمای بیش از 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتی‌گراد) در ایالات متحده با نزدیک شدن پایان این قرن افزایش داشته باشد.

  - وضعیت شدیدتر جوی: علاوه بر موج‌های گرمایی، تغییر در الگوی بارش‌ها، از جمله رویدادهای بارشی شدید، طوفان و سیل در بسیاری از نواحی رایج شده‌ند و توقع می‌رود این وضعیت ادامه داشته باشد. 

  - خشک‌سالی‌های شدید: دماهای بالاتر منجر به نرخ‌های بالاتر تبخیر شده و می‌توانند منتج به خشک شدن سریع‌تر خاک شوند. بدون کاهش در آزادسازی گازهای گلخانه‌ای، انتظار می‌رود خشک‌سالی‌های طولانی‌مدت در بسیاری از مناطق زمین تشدید شوند.

  - تأثیر بر برداشت محصول: طی 40 سال گذشته، آسیب‌های اقلیم به تولیدهای کشاورزی افزایش یافته، و انتظار می‌رود این آسیب‌ها ادامه داشته باشد.

  - تأثیر بر سلامتی: تغییر اقلیم  ما را در معرض شرایط جوی شدیدتر، رویدادهای طبیعی شدیدتر، هوایی با کیفیت کمتر، بیماری های منتقله از طریق غذا، آب و حشرات، و فشارهایی بر سلامت روانی و جسمی، قرار می‌دهد. این تهدیدها هم‌زمان با تغییر اقلیم تشدید می‌یابند.

  - آتش‌سوزی‌های بیشتر: انتظار می‌رود نواحی طعمه‌ی حریق در آمریکای شمای به ازای هر 1.8 درجه افزایش دمای میانگین، دو برابر شوند. 

  - سطوح فزاینده‌ی آب دریاها: سطح جهانی آب دریاها از اواخر 1800 تا کنون حدود 17 سانتی‌متر افزایش یافته است، و انتظار می‌رود تا پایان این قرن میلادی 1 تا 4 پا (حدود 30 تا 120 سانتی‌متر) افزایش یابد. در خطوط ساحلی ایالات متحده سیل مکررتر شده، به ویژه در ناحیه‌ی میان-آتلانتیک که در آن زمین در حال غرق شدن نیز هست..

  پژوهش‌های اقتصادی نشان داده که هر چه دیرتر برای حفظ اقلیم عمل کنیم، هزینه‌ی آن بیشتر خواهد شد.

  چطور می توانیم خطراتی را که تغییر اقلیم بر ما تحمیل می کند، کاهش دهیم؟

  با انتخاب هایی که تولید گازهای گلخانه‌ای آلاینده را کاهش می‌دهد، و آماده بودن برای تغییراتی که در آینده روی می‌دهند، می‌توانیم خطرات تغییر اقلیم را کاهش دهیم. تصمیم‌های امروز ما جهان آینده‌مان، و جهان فرزندان‌ و نوه‌های‌مان را شکل می‌دهد. 

  به این خاطر که سیستم اقلیم با تأخیر همراه است، و به خاطر این واقعیت که دی‌اکسیدکربن صدها یا هزاران سال در جو می‌ماند، گرمایش اقلیم تا میانه‌ی قرن حاضر ادامه خواهد یافت. 

  اما هنوز برای پرداختن به تغییر اقلیم و خطرات تأثیرات آن دیر نشده است. برای این هدف باید مقدار رهاسازی گازهای گلخانه ای را به شدت کاهش دهیم. بهینه‌سازی مصرف انرژی، کاهش تولید زباله، کند کردن روند جنگل‌زدایی و تغییر به سمت منابع انرژی پاک بعضی از فعالیت‌های مفید در این زمینه است.

   

  اقدام برای حفظ اقلیم چه سودی برای ما دارد؟

  پژوهش‌های اقتصادی نشان داده که هر چه دیرتر برای حفظ اقلیم عمل کنیم، هزینه‌ی آن بیشتر خواهد شد. بسیاری از اقدامات و فناوری‌ها در حال حاضر وجود دارند که می‌توانند خطر تغییر اقلیم را کاهش دهند. بسیاری از این اقدامات منافع بلافاصه یا در آینده‌ی نزدیک، هم چون آب سالم و هوای پاک می‌دهند.یک پژوهش نشان داده است که تلاش‌ها برای کاهش آزادسازی گازهای گلخانه‌ای می‌تواند از ده‌ها هزار مورد مرگ سالانه، و میلیاردها دلار آسیب‌های ناشی از کمبود آب، مشکلات کشاورزی، و سیل  در ایالات متحده پیشگیری کند.

  من هم می‌توانم نقشی داشته باشم؟

  بله! همه‌ی اقدام‌های کوچک مفیدند. قطره‌قطره جمع گردد وانگهی دریا شود. کارهای ساده‌ای مثل استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، استفاده از محصولات برقی با برچسب مصرف انرژی درجه‌ی بالا، ‌بازیافت زباله‌ی تر و تبدیل آن به کمپوست، استفاده از انرژی سبز، استفاده از حمل و نقل عمومی، دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی به جای استفاده از خودروی شخصی، همه می‌توانند ردپای کربنی خانوار را کاهش دهند.

   

نظرهای شما
 • © Copyright 2017 Earth Hour Iran
 • Created with ❤ by Behnam
لطفا چند لحظه صبر کنید...